1457J1602 | Hammond
Aluminum enclosure, (L x W x H) 160 x 84 x 28 mm, natural, IP65, 1457J1602
Order No.: 61H1806
EAN: 4099889526974
MPN:
1457J1602
1457J1602 Hammond General Purpose Enclosures
Image may differ
NCNR (non cancelable / non returnable)
Available in 7 Days: 2 pcs. - if ordered today
Subject to prior sale
Enclosure, 1457J1602, Hammond
  • Rugged body constructed from one piece, extruded aluminum with a minimum thickness of .06” (1.5 mm).
Material aluminum
Length 160 mm
Width 84 mm
Height 28 mm