1457C1202 | Hammond
Aluminum enclosure, (L x W x H) 120 x 59 x 31 mm, natural, IP65, 1457C1202
Order No.: 61H1795
EAN: 4099889526868
MPN:
1457C1202
1457C1202 Hammond General Purpose Enclosures
Image may differ
NCNR (non cancelable / non returnable)
Available in 7 Days: 6 pcs. - if ordered today
50 pcs.
100 pcs.
*incl. VAT plus shipping costs
Subject to prior sale
Enclosure, 1457C1202, Hammond
Features
  • Sized for standard Eurocards.
  • P.C. boards mount horizontally by sliding into internal slots extruded into the enclosure body.
  • Rugged body constructed from one piece, extruded aluminum with a minimum thickness of .06” (1.5 mm).
  • Extruded aluminum body includes a recessed area for labels or membrane keypad.
  • Designed to meet IP65.
Material aluminum
Length 120 mm
Width 59 mm
Height 31 mm