BL17SMD11SM | Fischer Elektronik
Socket header, 11 pole, pitch 2.54 mm, straight, BL17SMD11SM
Order No.: 68F0601
MPN:
BL17SMD11SM
BL 17 SMD 11 SM
Series: BL 17 SMD
BL17SMD11SM Fischer Elektronik PCB Connection Systems
Image may differ
NCNR (non cancelable / non returnable)
Standard delivery time from the manufacturer is: 2 Weeks
Total Price:
Price list
Quantity
Price per unit*
1 pcs.
10 pcs.
25 pcs.
50 pcs.
*incl. VAT plus shipping costs
Subject to prior sale
Female socket, BL17SMD11SM, Fischer Elektronik
Female socket for 0.635 mm and up to 0.85 mm Ø.
Technical specifications
Filter Property Value
Version socket header
Contact type socket
Pin number 11 pole
Grid 2.54 mm
Connection solder connection
Orientation straight
contact surface tin-plated
Connection plating gold-plated
Rated voltage 150 V
Rated current 3 A