46.52.9.110.0000T | Finder
Relay, 2 Form C (NO/NC), 110 V (DC), 23.5 kΩ, 8 A, 440 V (AC), monostable, 46.52.9.110.0000T
Order No.: 34G2810
EAN: 8012823356150
MPN:
46.52.9.110.0000T
465291100000T
46.52.9.110.0000T Finder Industrial Relays
Image may differ
NCNR (non cancelable / non returnable)
Standard delivery time from the manufacturer is: 1 Week
Total Price:
Price list
Quantity
Price per unit*
1 pcs.
5 pcs.
10 pcs.
*incl. VAT plus shipping costs
Subject to prior sale
Miniature Industrial relay, 46.52.9.110.0000T, Finder
Pluggable miniature relays for railroad applications, 2 changeover contacts (AgNi) for 8 A / 250 V AC, coil data 110 V DC, 0.5 W 23. 500 Ohm, relay protection type: RT II.
Features
  • Lockable test button, mechanical indicator and LED
  • Cadmium-free contacts
  • Adaptors for alternative mount arrangements
Applications
  • Automation for blinds, grilles and shutters
  • Elevators and lifts
  • Shipyards
  • Road / tunnel lighting
  • Hoists and cranes
  • Bottling plant
  • Control panels
  • Panels for electrical distribution
Technical specifications
Filter Property Value
Contact type 2 Form C (NO/NC)
switching current 8 A
Coil voltage (DC) 110 V
Coil resistance 23.5 kΩ
Switching Voltage (AC) 440 V