46.61.9.024.4000T | Finder
Relay, 1 Form C (NO/NC), 24 V (DC), 1200 Ω, 16 A, 440 V (AC), monostable, 46.61.9.024.4000T
Order No.: 34G2813
EAN: 8012823392127
MPN:
46.61.9.024.4000T
466190244000T
46.61.9.024.4000T Finder Industrial Relays
Image may differ
NCNR (non cancelable / non returnable)
Standard delivery time from the manufacturer is: 1 Week
Total Price:
Price list
Quantity
Price per unit*
1 pcs.
5 pcs.
10 pcs.
*incl. VAT plus shipping costs
Subject to prior sale
Relay, 46.61.9.024.4000T, Finder
Pluggable miniature relays for railroad applications, 1 changeover contact (AgSnO2) for 16 A / 250 V AC, Faston 187, coil data 24 V DC, 0.5 W 1,200 Ohm, relay protection type: RT II.
Features
  • Cadmium-free contacts (standard version)
  • Contact material options
  • Coil Indication and EMC suppression modules
Applications
  • Exterior light control
  • Driver’s control console
  • Pantograph management
  • Door control
  • Doors opening/closing
  • Internal light management
  • Message panels infotainment
Technical specifications
Filter Property Value
Contact type 1 Form C (NO/NC)
switching current 16 A
Coil voltage (DC) 24 V
Coil resistance 1200 Ω
Switching Voltage (AC) 440 V