TLC/10A-101M-00 | Fastron
Choke, radial, 100 µH, 10 A, TLC/10A-101M-00
Order No.: 74D3782
EAN: 4099889010879
MPN:
TLC/10A-101M-00
Series: TLC/10A
TLC/10A-101M-00 Fastron Fixed Inductors
Image may differ
NCNR (non cancelable / non returnable)
Standard delivery time from the manufacturer is: 22 Weeks
Total Price:
Price list
Quantity
Price per unit*
1 pcs.
10 pcs.
100 pcs.
500 pcs.
1000 pcs.
*incl. VAT plus shipping costs
Subject to prior sale
Toroid line choke, TLC/10A-101M-00, FASTRON
Features
  • Wide inductance range
  • High saturation current
Applications
  • Power supplies
  • Output chokes
  • Control units
  • EMI/RFI- suppression chokes
  • Line-filters
Technical specifications
Filter Property Value
Product type choke
Version toroidal core
Inductance 100 µH
DC current 10 A
Tolerance ±20 %
DC resistance 19 mΩ
Saturation current 10 A
Measuring frequency 1 kHz
Design radial
Width 23 mm