1.5SMCJ12CA | Diotec Semiconductor
SMD TVS diode, bidirectional, 1.5 kW, 12 V, DO-214AB, Diotec Semiconductor 1.5SMCJ12CA
Order No.: 09S1231
EAN: 4099879048998
MPN:
1.5SMCJ12CA
Series: 1.5SMCJ
1.5SMCJ12CA Diotec Semiconductor TVS Diodes
Features
  • Peak pulse power of 1500 W
Filter Property Value
Version bidirectional
Pulse power loss 1.5 kW
Rated blocking voltage 12 V
Breakdown voltage 13.3 V
Continuous power loss 5 W
min. operating temperature -50 °C
max. operating temperature 150 °C