1.5SMCJ14CA | Diotec Semiconductor
SMD TVS diode, bidirectional, 1.5 kW, 14 V, DO-214AB, Diotec Semiconductor 1.5SMCJ14CA
Order No.: 09S1243
EAN: 4099879049117
MPN:
1.5SMCJ14CA
Series: 1.5SMCJ
1.5SMCJ14CA Diotec Semiconductor TVS Diodes
Image may differ
NCNR (non cancelable / non returnable)
Standard delivery time from the manufacturer is: 10 Weeks
Total Price:
Price list
Quantity
Price per unit*
1 pcs.
100 pcs.
250 pcs.
1000 pcs.
3000 pcs.
*incl. VAT plus shipping costs
Subject to prior sale
Features
  • Peak pulse power of 1500 W
  • Very fast response time
Applications
  • Over-voltage protection
  • ESD protection
  • Free-wheeling diodes
Technical specifications
Filter Property Value
Version bidirectional
Pulse power loss 1.5 kW
Rated blocking voltage 14 V
Breakdown voltage 15.6 V
Continuous power loss 5 W
min. operating temperature -50 °C
max. operating temperature 150 °C