1.5SMCJ160CA | Diotec Semiconductor
SMD TVS diode, bidirectional, 1.5 kW, 160 V, DO-214AB, Diotec Semiconductor 1.5SMCJ160CA
Order No.: 09S1256
EAN: 4099879049247
MPN:
1.5SMCJ160CA
Series: 1.5SMCJ
1.5SMCJ160CA Diotec Semiconductor TVS Diodes
Image may differ
NCNR (non cancelable / non returnable)
Standard delivery time from the manufacturer is: 10 Weeks
Features
  • Peak pulse power of 1500 W
Filter Property Value
Version bidirectional
Pulse power loss 1.5 kW
Rated blocking voltage 160 V
Breakdown voltage 178 V
Continuous power loss 5 W
min. operating temperature -50 °C
max. operating temperature 150 °C