14910F0GJSX10503KA | Vishay
Cermet precision potentiometer, 50 kΩ, 1 W, linear, solder pin, 14910F0GJSX10503KA
Order No.: 67E8622
EAN: 4099879970848
MPN:
14910F0GJSX10503KA
Series: 149
14910F0GJSX10503KA Vishay Potentiometers Image 1
14910F0GJSX10503KA Vishay Potentiometers Image 2
Image may differ
NCNR (non cancelable / non returnable)
Standard delivery time from the manufacturer is: 14 Weeks
Total Price:
*incl. VAT plus shipping costs
Subject to prior sale
1 pcs.
Cermet potentiometer, 149-SXG 56 S 503 SP, Vishay
Technical specifications
Filter Property Value
Version cermet precision potentiometer
ohmic resistance 50 kΩ
Power 1 W
Assembly angled
Track Taper linear
Rotary range, electrical 270 °
Mechanic rotary range 300 °
axle diameter 6.35 mm
Connection solder pin
Contact distance RM 2.54
Length 12.7 mm
Width 12.7 mm
min. operating temperature -40 °C
max. operating temperature 150 °C