THD 15-2411WIN | TRACO POWER
DC converter, 9-36 VDC, 15 W, 1 output, 5.1 VDC, 90 % efficiency, THD 15-2411WIN
Order No.: 35C1347
EAN: 7613441020051
MPN:
THD 15-2411WIN
Series: THD 15WIN
THD 15-2411WIN TRACO POWER DC/DC Converters
Image may differ
NCNR (non cancelable / non returnable)
Standard delivery time from the manufacturer is: 20 Weeks
Total Price:
Price list
Quantity
Price per unit*
1 pcs.
10 pcs.
*incl. VAT plus shipping costs
Subject to prior sale
DC/DC Converter, THD 15-2411WIN, TRACO POWER
The THD 15WIN models provides 15 Watt output power out of a very compact shielded metal case that occupies only 1 inch² of board space. This converter work with a high efficiency over the full load range and draw a very low input current at no load conditions. All models have a wide 4:1 input voltage range and a precisely regulated output voltage. Typical applications for ths converter are mobile equipment, instrumentation, distributed power architectures in communication and industrial electronics and everywhere where space on PCB is critical.
Features
  • Shielded metal case with isolated Baseplate
  • Very high efficiency up to 90%
  • Ultra wide 4:1 input ranges
  • No minimum load required
  • Remote On/Off control
  • Industry standard pinout
Technical specifications
Filter Property Value
Number of outputs 1
Output current 3000 mA
Output voltage DC 5.1 VDC
Input voltage AC 9-36 VDC
Power 15 W
efficiency 90 %
Design DIP24
Isolation voltage 1.6 kV
Length 31.8 mm
Width 20.3 mm
Height 10.2 mm