THD 15-2422WIN | TRACO POWER
DC converter, 9-36 VDC, 15 W, 2 outputs, ±12 VDC, 89 % efficiency, THD 15-2422WIN
Order No.: 33C905
EAN: 7613441020167
MPN:
THD 15-2422WIN
Series: THD 15WIN
THD 15-2422WIN TRACO POWER DC/DC Converters Image 1
THD 15-2422WIN TRACO POWER DC/DC Converters Image 2
Image may differ
NCNR (non cancelable / non returnable)
Available in 7 Days: 130 pcs. - if ordered today
Subject to prior sale
DC converters, type Traco THD 15WIN.
15 W converter in DIL-24 package with 4 : 1 extended-range inputs. High performance density. Features: input filter to EN 55022 (class A), shielded metal package with insulated base plate, industrial standard pinning, no burden required. Input voltage fluctuation: 0.2/0.5 % (single/dual modules). Load fluctuation at single/dual outputs: 0.5 %/1.0 %. Residual ripple: 60 mVpp. Operating temperatures: –40 to +85 °C. I/O insulation voltage: 1500 VDC. MTBF: min. 410000 h/+25 °C.
Input voltage range from 9.0 to 36 VDC.
Technical attributes (type, number of outputs, output voltage, output current, efficiency): THD 15-2422WIN, 2 x OUT, ±12 VDC, ±625 mA, 89 %
Technical specifications
Filter Property Value
Number of outputs 2
Output current 625 mA
Output voltage DC ±12 VDC
Input voltage AC 9-36 VDC
Power 15 W
efficiency 89 %
Design DIP24
Isolation voltage 1.5 kV
Length 31.8 mm
Width 20.3 mm
Height 10.2 mm