THD 15-4812WIN | TRACO POWER
DC converter, 18-75 VDC, 15 W, 1 output, 12 VDC, 90 % efficiency, THD 15-4812WIN
Order No.: 33C909
EAN: 7613441020280
MPN:
THD 15-4812WIN
Series: THD 15WIN
THD 15-4812WIN TRACO POWER DC/DC Converters Image 1
THD 15-4812WIN TRACO POWER DC/DC Converters Image 2
Image may differ
NCNR (non cancelable / non returnable)
Standard delivery time from the manufacturer is: 19 Weeks
DC converters, type Traco THD 15WIN.
15 W converter in DIL-24 package with 4 : 1 extended-range inputs. High performance density. Features: input filter to EN 55022 (class A), shielded metal package with insulated base plate, industrial standard pinning, no burden required. Input voltage fluctuation: 0.2/0.5 % (single/dual modules). Load fluctuation at single/dual outputs: 0.5 %/1.0 %. Residual ripple: 60 mVpp. Operating temperatures: –40 to +85 °C. I/O insulation voltage: 1500 VDC. MTBF: min. 410000 h/+25 °C.
Input voltage range from 18 to 75 VDC.
Technical attributes (type, number of outputs, output voltage, output current, efficiency): THD 15-4812WIN, 1 x OUT, 12 VDC, 1250 mA, 90 %
Number of outputs 1
Output current 1.25 A
Output voltage DC 12 VDC
Input voltage AC 18-75 VDC
Power 15 W
efficiency 90 %
Design DIP24
Isolation voltage 1.5 kV
Length 31.8 mm
Width 20.3 mm
Height 10.2 mm