THD 12-4813WI | TRACO POWER
DC converter, 18-75 VDC, 12 W, 1 output, 15 VDC, 85 % efficiency, THD 12-4813WI
Order No.: 32C1892
EAN: 7613441019864
MPN:
THD 12-4813WI
Series: THD 12WI
THD 12-4813WI TRACO POWER DC/DC Converters
Image may differ
NCNR (non cancelable / non returnable)
Available in 7 Days: 310 pcs. - if ordered today
Subject to prior sale
DC/DC converters, Traco THD 12-4813WI
The THD-12WI series is a range of high performance, isolated 12W dc/dc converter modules featuring ultra wide 4:1 input voltage ranges in a DIP-24 package with industry-standard footprint. Overload and overvoltage protection as well as remote On/Off are included as standard. Built-in filters for both input and output minimizes the need of external filtering. Full SMD-design with exclusive use of ceramic capacitors guarantees a high reliability and long product lifetime. Typical applications for these converters are industrial electronics, instrumentation, data communication systems and battery operated equipment with limited space available on the PCB
Number of outputs 1
Output current 800 mA
Output voltage DC 15 VDC
Input voltage AC 18-75 VDC
Power 12 W
efficiency 85 %
Design DIP24
Isolation voltage 1.5 kV
Length 31.8 mm
Width 20.3 mm
Height 10.2 mm