THD 12-2422WI | TRACO POWER
DC converter, 9-36 VDC, 12 W, 2 outputs, ±12 VDC, 85 % efficiency, THD 12-2422WI
Order No.: 26K3254
EAN: 7613441019758
MPN:
THD 12-2422WI
Series: THD 12WI
THD 12-2422WI TRACO POWER DC/DC Converters Image 1
THD 12-2422WI TRACO POWER DC/DC Converters Image 2
Image may differ
NCNR (non cancelable / non returnable)
Available in 7 Days: 880 pcs. - if ordered today
Total Price:
Price list
Quantity
Price per unit*
1 pcs.
10 pcs.
*incl. VAT plus shipping costs
Subject to prior sale
DC converters, type Traco THD 12WI.
12 W converter with 4 : 1 extended-range inputs in DIL-24 metal package, sustained short circuit-proof, low-voltage cut-off, external On/Off, industrial standard pinning. Input voltage fluctuation: ±0.2 %. Load fluctuation on single/dual output: ±0.5/±1.0 %. Residual ripple: 85 mVpp. I/O insulation voltage: 1500 VDC. Efficiency: 85 %. Operating temperatures: –40 to +85 °C.
Technical attributes (type, input voltage range, output voltage/output current): THD 12-2422WI, 9.0 - 36 VDC, 2 x OUT, ±12 VDC/±0.5 A
Technical specifications
Filter Property Value
Number of outputs 2
Output current 500 mA
Output voltage DC ±12 VDC
Input voltage AC 9-36 VDC
Power 12 W
efficiency 85 %
Design DIP24
Isolation voltage 1.5 kV
Length 31.8 mm
Width 20.3 mm
Height 10.2 mm