THD 12-2421WI | TRACO POWER
DC converter, 9-36 VDC, 12 W, 2 outputs, ±5 VDC, 82 % efficiency, THD 12-2421WI
Order No.: 32C1890
EAN: 7613441019734
MPN:
THD 12-2421WI
Series: THD 12WI
THD 12-2421WI TRACO POWER DC/DC Converters
Image may differ
NCNR (non cancelable / non returnable)
Available in 7 Days: 470 pcs. - if ordered today
Total Price:
Price list
Quantity
Price per unit*
1 pcs.
10 pcs.
*incl. VAT plus shipping costs
Subject to prior sale
DC/DC converters, Traco THD 12-2421WI
The THD-12WI series is a range of high performance, isolated 12W dc/dc converter modules featuring ultra wide 4:1 input voltage ranges in a DIP-24 package with industry-standard footprint. Overload and overvoltage protection as well as remote On/Off are included as standard. Built-in filters for both input and output minimizes the need of external filtering. Full SMD-design with exclusive use of ceramic capacitors guarantees a high reliability and long product lifetime. Typical applications for these converters are industrial electronics, instrumentation, data communication systems and battery operated equipment with limited space available on the PCB
Technical specifications
Filter Property Value
Number of outputs 2
Output current 1.2 A
Output voltage DC ±5 VDC
Input voltage AC 9-36 VDC
Power 12 W
efficiency 82 %
Design DIP24
Isolation voltage 1.5 kV
Length 31.8 mm
Width 20.3 mm
Height 10.2 mm