THD 12-2412WI | TRACO POWER
DC converter, 9-36 VDC, 12 W, 1 output, 12 VDC, 85 % efficiency, THD 12-2412WI
Order No.: 26K3252
EAN: 7613441019697
MPN:
THD 12-2412WI
Series: THD 12WI
THD 12-2412WI TRACO POWER DC/DC Converters Image 1
THD 12-2412WI TRACO POWER DC/DC Converters Image 2
Image may differ
NCNR (non cancelable / non returnable)
Available in 7 Days: 870 pcs. - if ordered today
Subject to prior sale
DC converters, type Traco THD 12WI.
12 W converter with 4 : 1 extended-range inputs in DIL-24 metal package, sustained short circuit-proof, low-voltage cut-off, external On/Off, industrial standard pinning. Input voltage fluctuation: ±0.2 %. Load fluctuation on single/dual output: ±0.5/±1.0 %. Residual ripple: 85 mVpp. I/O insulation voltage: 1500 VDC. Efficiency: 85 %. Operating temperatures: –40 to +85 °C.
Technical attributes (type, input voltage range, output voltage/output current): THD 12-2412WI, 9.0 - 36 VDC, 1 x OUT, 12 VDC/1.0 A
Number of outputs 1
Output current 1 A
Output voltage DC 12 VDC
Input voltage AC 9-36 VDC
Power 12 W
efficiency 85 %
Design DIP24
Isolation voltage 1.5 kV
Length 31.8 mm
Width 20.3 mm
Height 10.2 mm