LM2575SX-12/NOPB | Texas Instruments
IC REG BUCK 12V 1A TO263LM2575SX-12/NOPB
Order No.: 70S1176
MPN:
LM2575SX-12/NOPB
LM2575SX-12/NOPB Texas Instruments DC-DC Converter ICs
Image may differ
NCNR (non cancelable / non returnable)
Available in 5 Days: 2,530 pcs. - if ordered today
5 pcs.
Voltage Regulator, LM2575SX-12/NOPB, Texas Instruments
The LM2575SX-12/NOPB regulator is a monolithic integrated circuit that provides all the active function for a step-down (buck) switching regulator, capable of driving a 1A load with excellent line and load regulation. Requiring a minimum number of external component, this regulator is simple to use and includes internal frequency compensation and a fixed-frequency oscillator. The LM2575SX-12/NOPB offers a high-efficiency replacement for a popular three-terminal linear regulator. It substantially reduces the size of the heat sink, and in many cases no heat sink is required.
Features
  • Specified 1A Output Current
  • Requires Only 4 External Components
  • TTL shutdown capability, low-power standby mode
  • High efficiency
  • Thermal shutdown and current-limit protection
Applications
  • Simple high-efficiency step-down (buck) regulator
  • Efficient preregulator for linear regulators
  • On-card switching regulators
  • Positive-to-negative converter (buck-boost)
Technical specifications
Filter Property Value
Enclosure DDPAK/TO-263
Assembly SMD
Input voltage AC 4.75-40 V
Output voltage DC 12 V
Output current 1 A
min. operating temperature -40 °C
max. operating temperature 125 °C
Input voltage 40 V