LM2575HVT-12/NOPB | Texas Instruments
IC REG BUCK 12V 1A TO220-5LM2575HVT-12/NOPB
Order No.: 70S1168
MPN:
LM2575HVT-12/NOPB
LM2575HVT-12/NOPB Texas Instruments DC-DC Converter ICs
Image may differ
NCNR (non cancelable / non returnable)
Standard delivery time from the manufacturer is: 1 Week
Total Price:
*incl. VAT plus shipping costs
Subject to prior sale
5 pcs.
Voltage Regulator, LM2575HVT-12/NOPB, Texas Instruments
The LM2575HVT-12/NOPB regulator is a monolithic integrated circuit that provides all the active function for a step-down (buck) switching regulator, capable of driving a 1A load with excellent line and load regulation. This device is available in a fixed output voltage of 3.3V, 5V, 12V, 15V, and an adjustable output version. Requiring a minimum number of external component, this regulator is simple to use and includes internal frequency compensation and a fixed-frequency oscillator. The LM2575HVT-12/NOPB offers a high-efficiency replacement for a popular three-terminal linear regulator. It substantially reduces the size of the heat sink, and in many cases no heat sink is required.
Features
  • Specified 1A Output Current
  • Requires Only 4 External Components
  • TTL shutdown capability, low-power standby mode
  • High efficiency
  • Thermal shutdown and current-limit protection
Applications
  • Simple high-efficiency step-down (buck) regulator
  • Efficient preregulator for linear regulators
  • On-card switching regulators
  • Positive-to-negative converter (buck-boost)
Technical specifications
Filter Property Value
Enclosure TO-220
Assembly THT
Input voltage AC 4.75-60 V
Output voltage DC 12 V
Output current 1 A
min. operating temperature -40 °C
max. operating temperature 125 °C
Input voltage 60 V