LM2575HVT-15/NOPB | Texas Instruments
IC REG BUCK 15V 1A TO220-5LM2575HVT-15/NOPB
Order No.: 70S1170
MPN:
LM2575HVT-15/NOPB
LM2575HVT-15/NOPB Texas Instruments DC-DC Converter ICs
5 pcs.
Voltage Regulator, LM2575HVT-15/NOPB, Texas Instruments
The LM2575HVT-15/NOPB regulator is a monolithic integrated circuit that provides all the active function for a step-down (buck) switching regulator, capable of driving a 1A load with excellent line and load regulation. Requiring a minimum number of external component, this regulator is simple to use and includes internal frequency compensation and a fixed-frequency oscillator. The LM2575HVT-15/NOPB offers a high-efficiency replacement for a popular three-terminal linear regulator. It substantially reduces the size of the heat sink, and in many cases no heat sink is required.
Features
  • Specified 1A Output Current
  • Requires Only 4 External Components
  • TTL shutdown capability, low-power standby mode
  • High efficiency
  • Thermal shutdown and current-limit protection
Applications
  • Simple high-efficiency step-down (buck) regulator
  • Efficient preregulator for linear regulators
  • On-card switching regulators
  • Positive-to-negative converter (buck-boost)
Assembly THT
Input voltage AC 4.75-60 V
Output voltage DC 15 V
Output current 1 A
min. operating temperature -40 °C
max. operating temperature 125 °C
Input voltage 60 V