B72220S2301K101 | TDK (EPCOS)
Varistor, radial, VV 470 V, 10000 A, 385 V (DC), 300 V (AC), ±10 %, 1 VA (AC), 250 J, B72220S2301K101
Order No.: 82E4588
EAN: 4099879989765
MPN:
B72220S2301K101
Series: B72220
B72220S2301K101 TDK (EPCOS) Varistors Image 1
B72220S2301K101 TDK (EPCOS) Varistors Image 2
Image may differ
NCNR (non cancelable / non returnable)
Available: 853 pcs.
Total Price:
Price list
Quantity
Price per unit*
1 pcs.
10 pcs.
50 pcs.
250 pcs.
1000 pcs.
*incl. VAT plus shipping costs
Subject to prior sale
Metal oxide varistors (VDRs), type TDK/Epcos E2 B722..K101.
Advance D series for demanding pulse energy applications
Design radial
Varistor Voltage Type 470 V
max. Surge current, transient (8/20 µs) 10000 A
Rated voltage (DC) 385 V
Rated voltage (AC) 300 V
Tolerance ±10 %
Power dissipation 1 W
Energy absorption 250 J
Grid 10 mm
min. operating temperature -40 °C
max. operating temperature 85 °C