B72220S2141K101 | TDK (EPCOS)
Varistor, radial, VV 220 V, 10000 A, 180 V (DC), 140 V (AC), ±10 %, 1 VA (AC), 110 J, B72220S2141K101
Order No.: 82E4518
EAN: 4099879989536
MPN:
B72220S2141K101
Series: B72220
B72220S2141K101 TDK (EPCOS) Varistors Image 1
B72220S2141K101 TDK (EPCOS) Varistors Image 2
Image may differ
NCNR (non cancelable / non returnable)
Available: 1,398 pcs.
Total Price:
Price list
Quantity
Price per unit*
1 pcs.
50 pcs.
100 pcs.
500 pcs.
1000 pcs.
*incl. VAT plus shipping costs
Subject to prior sale
Metal oxide varistors (VDRs), type TDK/Epcos E2 B722..K101.
Advance D series for demanding pulse energy applications
Design radial
Varistor Voltage Type 220 V
max. Surge current, transient (8/20 µs) 10000 A
Rated voltage (DC) 180 V
Rated voltage (AC) 140 V
Tolerance ±10 %
Power dissipation 1 W
Energy absorption 110 J
Grid 10 mm
min. operating temperature -40 °C
max. operating temperature 85 °C