B72220S2151K101 | TDK (EPCOS)
Varistor, radial, VV 240 V, 10000 A, 200 V (DC), 150 V (AC), ±10 %, 1 VA (AC), 120 J, B72220S2151K101
Order No.: 82E4528
EAN: 4099879989581
MPN:
B72220S2151K101
Series: B72220
B72220S2151K101 TDK (EPCOS) Varistors Image 1
B72220S2151K101 TDK (EPCOS) Varistors Image 2
Image may differ
NCNR (non cancelable / non returnable)
Available: 818 pcs.
Total Price:
Price list
Quantity
Price per unit*
1 pcs.
10 pcs.
100 pcs.
*incl. VAT plus shipping costs
Subject to prior sale
Metal oxide varistors (VDRs), type TDK/Epcos E2 B722..K101.
Advance D series for demanding pulse energy applications
Design radial
Varistor Voltage Type 240 V
max. Surge current, transient (8/20 µs) 10000 A
Rated voltage (DC) 200 V
Rated voltage (AC) 150 V
Tolerance ±10 %
Power dissipation 1 W
Energy absorption 120 J
Grid 10 mm
min. operating temperature -40 °C
max. operating temperature 85 °C