3RH2131-1AV60 | Siemens
Auxiliary contactor, 4 pole, 10 A, 3 Form A (N/O) + 1 Form B (N/C), coil 480 VAC, screw connection, 3RH2131-1AV60
Order No.: 27H3058
EAN: 4047621003917
MPN:
3RH2131-1AV60
3RH21311AV60
3RH2131-1AV60 Siemens Contactors
Image may differ
NCNR (non cancelable / non returnable)
Standard delivery time from the manufacturer is: On Request
Total Price:
*incl. VAT plus shipping costs
Subject to prior sale
1 pcs.
Contactor relay, 3 NO + 1 NC, 480 V AC, 60 Hz, Size S00, screw terminal Auxiliary contactor SIRIUS 3RH2 for switching the control signals in the control circuit.
Technical specifications
Filter Property Value
Version auxiliary contactor
Latching switching function 3 Form A (N/O) + 1 Form B (N/C)
Pin number 4 pole
Rated current 10 A
Control Voltage 480 VAC