3RH2131-1AP60 | Siemens
Auxiliary contactor, 4 pole, 10 A, 3 Form A (N/O) + 1 Form B (N/C), coil 220-240 VAC, screw connection, 3RH2131-1AP60
Order No.: 27H3052
EAN: 4011209847842
MPN:
3RH2131-1AP60
3RH21311AP60
3RH2131-1AP60 Siemens Contactors
Image may differ
NCNR (non cancelable / non returnable)
Standard delivery time from the manufacturer is: On Request
Total Price:
*incl. VAT plus shipping costs
Subject to prior sale
1 pcs.
Contactor relay, 3 NO + 1 NC, 220 V AC, 50 Hz, 240 V, 60 Hz, Size S00, screw terminal Auxiliary contactor SIRIUS 3RH2 for switching the control signals in the control circuit.
Technical specifications
Filter Property Value
Version auxiliary contactor
Latching switching function 3 Form A (N/O) + 1 Form B (N/C)
Pin number 4 pole
Rated current 10 A