ATV212WD75N4C | Schneider Electric
Frequency converter, 3-phase, 75 kW, 480 V, 160 A for pumps and fans, ATV212WD75N4C
Order No.: 06N0237
EAN: 3606480322808
MPN:
ATV212WD75N4C
Series: Altivar 212
ATV212WD75N4C Schneider Electric Variable speed drive and Accessories
Image may differ
NCNR (non cancelable / non returnable)
Standard delivery time from the manufacturer is: 8 Weeks
1 pcs.
Frequency converter, ATV212WD75N4C, Schneider Electric
The ATV212 is a variable speed drive with a power rating of 75kW or 100hp, designed for use with a 480V three-phase power supply. It is classified as EMC class C1 and has an IP55 protection rating.
Suitable for pumps and fans
Power 75 kW
Number of phases 3
Rated voltage 480 V
Output current 160 A
Width 362 mm
Height 1000 mm
Depth 364 mm