ATV212W075N4 | Schneider Electric
Frequency converter, 3-phase, 0.75 kW, 480 V, 2.2 A for pumps and fans, ATV212W075N4
Order No.: 06N0191
EAN: 3606480322655
MPN:
ATV212W075N4
Series: Altivar 212
ATV212W075N4 Schneider Electric Variable speed drive and Accessories
Image may differ
NCNR (non cancelable / non returnable)
Standard delivery time from the manufacturer is: 1 Week
1 pcs.
Frequency converter, ATV212W075N4, Schneider Electric
This Altivar 212 variable speed drive can feed 3-phase asynchronous motors. Its protection index is IP55 and it has a built-in EMC filter. It works at a rated power up to 0.75kW / 1hp and a rated voltage from 380V to 480V AC. Its design is based on eco-energy with a reduction in energy consumption of up to 70% compared to a conventional control system. Thanks to its cable temperature rise reduction technology, the Altivar 212 drive offers immediate, disturbance-free operation avoiding additional options such as a line choke or DC choke to deal with current harmonics. It weighs 7kg and its dimensions are, 215mm wide, 297mm high, 192mm deep.
Suitable for pumps and fans
Power 0.75 kW
Number of phases 3
Rated voltage 480 V
Output current 2.2 A
Width 215 mm
Height 297 mm
Depth 192 mm