ATV212WD22N4 | Schneider Electric
Frequency converter, 3-phase, 22 kW, 480 V, 43.5 A for pumps and fans, ATV212WD22N4
Order No.: 06N0208
EAN: 3606480322266
MPN:
ATV212WD22N4
Series: Altivar 212
ATV212WD22N4 Schneider Electric Variable speed drive and Accessories
Image may differ
NCNR (non cancelable / non returnable)
Standard delivery time from the manufacturer is: 10 Weeks
1 pcs.
Frequency converter, ATV212WD22N4, Schneider Electric
This Altivar 212 variable speed drive can feed 3-phase asynchronous motors. Its protection index is IP55 and it has a built-in EMC filter. It works at a rated power up to 22kW / 30hp and a rated voltage from 380V to 480V AC. Its design is based on eco-energy with a reduction in energy consumption of up to 70% compared to a conventional control system. Thanks to its cable temperature rise reduction technology, the Altivar 212 drive offers immediate, disturbance-free operation avoiding additional options such as a line choke or DC choke to deal with current harmonics. It weighs 49.5kg and its dimensions are, 284mm wide, 720mm high, 315mm deep.
Features
  • Centralized technical management
  • Instant viewing of the energy consumption
  • User-friendly
  • Compact size
  • Simple maintenance
Suitable for pumps and fans
Power 22 kW
Number of phases 3
Rated voltage 480 V
Output current 43.5 A
Width 284 mm
Height 720 mm
Depth 315 mm