ATV212WU75N4C | Schneider Electric
Frequency converter, 3-phase, 7.5 kW, 480 V, 16 A for pumps and fans, ATV212WU75N4C
Order No.: 06N0234
EAN: 3606480322716
MPN:
ATV212WU75N4C
Series: Altivar 212
ATV212WU75N4C Schneider Electric Variable speed drive and Accessories
Image may differ
NCNR (non cancelable / non returnable)
Available in 3 Days: 1 pcs. - if ordered today
1 pcs.
Frequency converter, ATV212WU75N4C, Schneider Electric
This Altivar 212 variable speed drive can feed 3-phase asynchronous motors. Its protection index is IP55 and it has a built-in EMC filter. It works at a rated power up to 7.5kW / 10hp and a rated voltage from 380V to 480V AC. Its design is based on eco-energy with a reduction in energy consumption of up to 70% compared to a conventional control system. Thanks to its cable temperature rise reduction technology, the Altivar 212 drive offers immediate, disturbance-free operation avoiding additional options such as a line choke or DC choke to deal with current harmonics. It weighs 11.85kg and its dimensions are, 230mm wide, 340mm high, 208mm deep.
Suitable for pumps and fans
Power 7.5 kW
Number of phases 3
Rated voltage 480 V
Output current 16 A
Width 230 mm
Height 340 mm
Depth 208 mm