ATV212WD75N4 | Schneider Electric
Frequency converter, 3-phase, 75 kW, 480 V, 160 A for pumps and fans, ATV212WD75N4
Order No.: 06N0236
EAN: 3606480322310
MPN:
ATV212WD75N4
Series: Altivar 212
ATV212WD75N4 Schneider Electric Variable speed drive and Accessories
Image may differ
NCNR (non cancelable / non returnable)
Standard delivery time from the manufacturer is: 8 Weeks
Total Price:
*incl. VAT plus shipping costs
Subject to prior sale
1 pcs.
Frequency converter, ATV212WD75N4, Schneider Electric
This Altivar 212 variable speed drive can feed 3-phase asynchronous motors. Its protection index is IP55 and it has a built-in EMC filter. It works at a rated power up to 75kW / 100hp and a rated voltage from 380V to 480V AC. Its design is based on eco-energy with a reduction in energy consumption of up to 70% compared to a conventional control system. Thanks to its cable temperature rise reduction technology, the Altivar 212 drive offers immediate, disturbance-free operation avoiding additional options such as a line choke or DC choke to deal with current harmonics. It weighs 61.9kg and its dimensions are, 362mm wide, 1000mm high, 364mm deep.
Features
  • Low energy consumption
  • Designed for building management systems
  • Dedicated to fan and pump systems
  • Reduces harmonic technology included
Technical specifications
Filter Property Value
Version frequency converter
Suitable for pumps and fans
Power 75 kW
Number of phases 3
Rated voltage 480 V
Output current 160 A
Width 362 mm
Height 1000 mm
Depth 364 mm