ATV212WD45N4C | Schneider Electric
Frequency converter, 3-phase, 45 kW, 480 V, 94 A for pumps and fans, ATV212WD45N4C
Order No.: 06N0222
EAN: 3606480322785
MPN:
ATV212WD45N4C
Series: Altivar 212
ATV212WD45N4C Schneider Electric Variable speed drive and Accessories
Image may differ
NCNR (non cancelable / non returnable)
Standard delivery time from the manufacturer is: 8 Weeks
1 pcs.
Frequency converter, ATV212WD45N4C, Schneider Electric
The ATV212 variable speed drive has a power rating of 45kW (60hp) and operates at 480V with 3 phases. It is classified as EMC class C1 and has an IP55 protection rating.
Suitable for pumps and fans
Power 45 kW
Number of phases 3
Rated voltage 480 V
Output current 94 A
Width 284 mm
Height 880 mm
Depth 343 mm