EEHZC1V470P | Panasonic
Polymer hybrid aluminum electrolytic capacitor, SMD, 47 µF, 35 V, ±20 %, EEHZC1V470P
Order No.: 10D4382
EAN: 4099879882547
MPN:
EEHZC1V470P
Series: EEHZC
EEHZC1V470P Panasonic Polymer and Hybrid Capacitors
Image may differ
NCNR (non cancelable / non returnable)
Available: 957 pcs.
Total Price:
Price list
Quantity
Price per unit*
1 pcs.
10 pcs.
100 pcs.
250 pcs.
1000 pcs.
*incl. VAT plus shipping costs
Subject to prior sale
SMD polymer hybrid aluminum electrolytic capacitors series ZC, type Panasonic EEHZC1.
High-temperature capacitors with low ESR
Rated voltage 35 VDC.
Technical specifications
Filter Property Value
Capacity 47 µF
Rated voltage (DC) 35 V
Tolerance ±20 %
ESR (Equivalent Series Resistance) 60 mΩ
Ripple current 900 mA
Design SMD
diameter 6.3 mm
Length 5.8 mm
min. operating temperature -55 °C
max. operating temperature 125 °C