EEHZC1H330XP | Panasonic
Polymer hybrid aluminum electrolytic capacitor, SMD, 33 µF, 50 V, ±20 %, EEHZC1H330XP
Order No.: 10D4384
EAN: 4099879882561
MPN:
EEHZC1H330XP
Series: EEHZC
EEHZC1H330XP Panasonic Polymer and Hybrid Capacitors
Image may differ
NCNR (non cancelable / non returnable)
Available: 490 pcs.
Total Price:
Price list
Quantity
Price per unit*
10 pcs.
100 pcs.
500 pcs.
900 pcs.
*incl. VAT plus shipping costs
Subject to prior sale
SMD polymer hybrid aluminum electrolytic capacitors series ZC, type Panasonic EEHZC1.
High-temperature capacitors with low ESR
Rated voltage 50 VDC.
Technical specifications
Filter Property Value
Capacity 33 µF
Rated voltage (DC) 50 V
Tolerance ±20 %
ESR (Equivalent Series Resistance) 40 mΩ
Ripple current 1.1 A
Design SMD
diameter 6.3 mm
Length 7.7 mm
min. operating temperature -55 °C
max. operating temperature 125 °C