EEHZC1H100R | Panasonic
Hybrid capacitor, SMD, 10 µF, 50 V, ±20 %, EEHZC1H100R
Order No.: 10D4413
EAN: 4099879882776
MPN:
EEHZC1H100R
Series: EEHZC
EEHZC1H100R Panasonic Polymer and Hybrid Capacitors
Image may differ
NCNR (non cancelable / non returnable)
Standard delivery time from the manufacturer is: 5 Weeks
Total Price:
*incl. VAT plus shipping costs
Subject to prior sale
2000 pcs.
Hybrid capacitor, EEHZC1H100R, Panasonic
Surface Mount Type
Features
  • Endurance: 4000 h at 125 °C (High temperature / Long life)
  • Low ESR and high ripple current (85 % over, Lower ESR than current V-TP)
  • High-withstand voltage (25 V.DC to 80 V.DC), Low LC (0.01 CV or 3 μA)
  • Vibration-proof product is available upon request
  • AEC-Q200 compliant
  • RoHS compliant
Technical specifications
Filter Property Value
Capacity 10 µF
Rated voltage (DC) 50 V
Tolerance ±20 %
ESR (Equivalent Series Resistance) 120 mΩ
Ripple current 500 mA
Design SMD
diameter 5 mm
Length 5.8 mm
min. operating temperature -55 °C
max. operating temperature 125 °C