EEHZA1H220P | Panasonic
Hybrid capacitor, SMD, 22 µF, 50 V, ±20 %, EEHZA1H220P
Order No.: 10D4395
EAN: 4099879882660
MPN:
EEHZA1H220P
Series: EEHZA
EEHZA1H220P Panasonic Polymer and Hybrid Capacitors
Image may differ
NCNR (non cancelable / non returnable)
Available: 960 pcs.
50 pcs.
250 pcs.
1000 pcs.
2000 pcs.
*incl. VAT plus shipping costs
Subject to prior sale
Hybrid capacitor, EEHZA1H220P, Panasonic
Surface Mount Type
Features
  • Endurance: 10000 h at 105 °C
  • Low ESR and high ripple current (70 % over, Lower ESR than current V-FP)
  • High voltage (to 80 V.DC)
Filter Property Value
Capacity 22 µF
Rated voltage (DC) 50 V
Tolerance ±20 %
ESR (Equivalent Series Resistance) 80 mΩ
Ripple current 1.1 A
Design SMD
diameter 6.3 mm
Length 5.8 mm
min. operating temperature -55 °C
max. operating temperature 125 °C