EEHZA1H100R | Panasonic
Hybrid capacitor, SMD, 10 µF, 50 V, ±20 %, EEHZA1H100R
Order No.: 10D4393
EAN: 4099879882646
MPN:
EEHZA1H100R
Series: EEHZA
EEHZA1H100R Panasonic Polymer and Hybrid Capacitors
Image may differ
NCNR (non cancelable / non returnable)
Available: 930 pcs.
Total Price:
Price list
Quantity
Price per unit*
1 pcs.
10 pcs.
50 pcs.
*incl. VAT plus shipping costs
Subject to prior sale
Conductive Polymer Hybrid Aluminum Electrolytic Capacitors
Surface Mount Type
Features
  • Endurance: 10000 h at 105 °C
  • Low ESR and high ripple current (70 % over, Lower ESR than current V-FP)
  • High voltage (to 80 V.DC)
  • Vibration-proof product is available upon request
  • AEC-Q200 compliant
  • RoHS compliant
Technical specifications
Filter Property Value
Capacity 10 µF
Rated voltage (DC) 50 V
Tolerance ±20 %
ESR (Equivalent Series Resistance) 120 mΩ
Ripple current 750 mA
Design SMD
diameter 5 mm
Length 5.8 mm
min. operating temperature -55 °C
max. operating temperature 125 °C