EEHZA1V470P | Panasonic
Hybrid capacitor, SMD, 47 µF, 35 V, ±20 %, EEHZA1V470P
Order No.: 10D4408
EAN: 4099879882752
MPN:
EEHZA1V470P
Series: EEHZA
EEHZA1V470P Panasonic Polymer and Hybrid Capacitors
Image may differ
NCNR (non cancelable / non returnable)
Available: 213 pcs.
Subject to prior sale
Conductive Polymer Hybrid Aluminum Electrolytic Capacitors
Surface Mount Type
Features
  • Endurance: 10000 h at 105 °C
  • Low ESR and high ripple current (70 % over, Lower ESR than current V-FP)
  • High voltage (to 80 V.DC)
Filter Property Value
Capacity 47 µF
Rated voltage (DC) 35 V
Tolerance ±20 %
ESR (Equivalent Series Resistance) 60 mΩ
Ripple current 1.3 A
Design SMD
diameter 6.3 mm
Length 5.8 mm
min. operating temperature -55 °C
max. operating temperature 125 °C