V3.5MLA0603NA | Littelfuse
Varistor, SMD 0603, VV 5.35 V, 30 A, 3.5 V (DC), 2.5 V (AC), 0.1 J, V3.5MLA0603NA
Order No.: 74P7348
EAN: 4099891842130
MPN:
V3.5MLA0603NA
Series: MLA
V3.5MLA0603NA Littelfuse Varistors
Image may differ
NCNR (non cancelable / non returnable)
Standard delivery time from the manufacturer is: 14 Weeks
Total Price:
*incl. VAT plus shipping costs
Subject to prior sale
2500 pcs.
Varistor, V3.5MLA0603NA, Littelfuse
Features
  • AEC-Q200 compliant
  • Halogen-Free
  • RoHS compliant
Applications
  • Provides on-board transient voltage protection for ICS and transistors
  • Used to help achieve electromagnetic compliance of end products
  • ESD protection for IEC 61000-4-2, MIL-STD-883c method 3015.7, and other industry specifications
Technical specifications
Filter Property Value
Design SMD 0603
Varistor Voltage Type 5.35 V
max. Surge current, transient (8/20 µs) 30 A
Rated voltage (DC) 3.5 V
Rated voltage (AC) 2.5 V
Energy absorption 0.1 J
min. operating temperature -40 °C
max. operating temperature 125 °C