KLDR02.8TXP | Littelfuse
Microfuse 10.3 x 38.1 mm, 2.8 A, T, 300 V (DC), 600 V (AC), 200 kA breaking capacity, KLDR02.8TXP
Order No.: 56P8835
EAN: 4099889101157
MPN:
KLDR02.8TXP
Series: KLDR
KLDR02.8TXP Littelfuse Micro Fuses
Image may differ
NCNR (non cancelable / non returnable)
Standard delivery time from the manufacturer is: 9 Weeks
10 pcs.
Micro fuse, KLDR02.8TXP, Littelfuse
The KLDR02.8TXP is a SMT fuse that has time-lag current characteristics with interrupting ratings rated at 250V and 350V. It complies with IEC 60127-4 universal modular fuse-links.
Version microfuse
Design 10.3 x 38.1 mm
Enclosure melamine tube
Rated current 2.8 A
Tripping characteristics T
Rated voltage (DC) 300 V
Rated voltage (AC) 600 V
Breaking capacity 200 kA
Length 38.1 mm
diameter 10.31 mm