KLDR015.TXP | Littelfuse
Microfuse 10.3 x 38.1 mm, 15 A, T, 300 V (DC), 600 V (AC), 200 kA breaking capacity, KLDR015.TXP
Order No.: 42G8843
EAN: 4099889087703
MPN:
KLDR015.TXP
Series: KLDR
KLDR015.TXP Littelfuse Micro Fuses
Image may differ
NCNR (non cancelable / non returnable)
Standard delivery time from the manufacturer is: 7 Weeks
Total Price:
*incl. VAT plus shipping costs
Subject to prior sale
10 pcs.
Micro fuse, KLDR015.TXP,LITTELFUSE
Features
  • Excellent short-circuit protection
  • Current limiting
  • Rejection feature
  • High rated voltage
Applications
  • Transformer protection
Technical specifications
Filter Property Value
Version microfuse
Design 10.3 x 38.1 mm
Enclosure melamine tube
Rated current 15 A
Tripping characteristics T
Rated voltage (DC) 300 V
Rated voltage (AC) 600 V
Breaking capacity 200 kA
Length 38.1 mm
diameter 10.31 mm