KLDR020.TXP | Littelfuse
Microfuse 10.3 x 38.1 mm, 20 A, T, 300 V (DC), 600 V (AC), 200 kA breaking capacity, KLDR020.TXP
Order No.: 42G8844
EAN: 4099889087710
MPN:
KLDR020.TXP
Series: KLDR
KLDR020.TXP Littelfuse Micro Fuses
Image may differ
NCNR (non cancelable / non returnable)
Standard delivery time from the manufacturer is: 7 Weeks
10 pcs.
Micro fuse, KLDR020.TXP,LITTELFUSE
  • Rejection feature
  • High rated voltage
Version microfuse
Design 10.3 x 38.1 mm
Enclosure melamine tube
Rated current 20 A
Tripping characteristics T
Rated voltage (DC) 300 V
Rated voltage (AC) 600 V
Breaking capacity 200 kA
Length 38.1 mm
diameter 10.31 mm