0213.250MXP | Littelfuse
Microfuse 5 x 20 mm, 250 mA, T, 250 V (DC), 250 V (AC), 35 A breaking capacity, 0213.250MXP
Order No.: 55P2914
EAN: 4099889096972
MPN:
0213.250MXP
Series: 213
0213.250MXP Littelfuse Micro Fuses
1000 pcs.
Micro fuse, 0213.250MXP, Littelfuse
Features
  • Designed to International (IEC) Standard for use globally
  • RoHS-compatible and lead-free
Applications
  • Supplementary protection
  • Internal circuits
  • Utilization equipment
Version microfuse
Design 5 x 20 mm
Enclosure glass tube
Rated current 250 mA
Tripping characteristics T
Rated voltage (DC) 250 V
Rated voltage (AC) 250 V
Breaking capacity 35 A
Length 21.5 mm
diameter 5.2 mm