02133.15MXP | Littelfuse
Microfuse 5 x 20 mm, 3.15 A, T, 250 V (DC), 250 V (AC), 35 A breaking capacity, 02133.15MXP
Order No.: 55P2979
EAN: 4099889097061
MPN:
02133.15MXP
Series: 213
02133.15MXP Littelfuse Micro Fuses
Subject to prior sale
1000 pcs.
Micro fuse, 02133.15MXP, Littelfuse
Features
  • Designed to International (IEC) Standard for use globally
  • RoHS-compatible and lead-free
Applications
  • Supplementary protection
  • Internal circuits
  • Utilization equipment
Version microfuse
Design 5 x 20 mm
Enclosure glass tube
Rated current 3.15 A
Tripping characteristics T
Rated voltage (DC) 250 V
Rated voltage (AC) 250 V
Breaking capacity 35 A
Length 21.5 mm
diameter 5.2 mm