0213.800MXP | Littelfuse
Microfuse 5 x 20 mm, 800 mA, T, 250 V (DC), 250 V (AC), 35 A breaking capacity, 0213.800MXP
Order No.: 55P2935
EAN: 4099889096996
MPN:
0213.800MXP
Series: 213
0213.800MXP Littelfuse Micro Fuses
Image may differ
NCNR (non cancelable / non returnable)
Standard delivery time from the manufacturer is: 15 Weeks
Subject to prior sale
1000 pcs.
Micro fuse, 0213.800MXP, Littelfuse
Features
  • Designed to International (IEC) Standard for use globally
  • RoHS-compatible and lead-free
Applications
  • Supplementary protection
  • Internal circuits
  • Utilization equipment
Version microfuse
Design 5 x 20 mm
Enclosure glass tube
Rated current 800 mA
Tripping characteristics T
Rated voltage (DC) 250 V
Rated voltage (AC) 250 V
Breaking capacity 35 A
Length 21.5 mm
diameter 5.2 mm