0154.160DR | Littelfuse
SMD fuse 9.73 x 5.03 mm, 160 mA, FF, 125 V (DC), 125 V (AC), 50 A breaking capacity, 0154.160DR
Order No.: 74P8067
EAN: 4099891849320
MPN:
0154.160DR
Series: 154
0154.160DR Littelfuse Micro Fuses
Image may differ
NCNR (non cancelable / non returnable)
Standard delivery time from the manufacturer is: 8 Weeks
1500 pcs.
SMD-Fuse, 0154.160DR, Littelfuse
Features
  • Easy fuse replacement
  • Miniature size
  • RoHS compliant and Halogen free
  • Low fuse temperature re-rating
  • Wide operating temperature range
Version SMD fuse
Design 9.73 x 5.03 mm
Enclosure SMD
Rated current 160 mA
Tripping characteristics FF
Rated voltage (DC) 125 V
Rated voltage (AC) 125 V
Breaking capacity 50 A
Length 9.73 mm
Width 5.03 mm
Height 3.81 mm