015403.5DR | Littelfuse
SMD fuse 9.73 x 5.03 mm, 3.5 A, FF, 125 V (DC), 125 V (AC), 50 A breaking capacity, 015403.5DR
Order No.: 55P2645
EAN: 4099889096774
MPN:
015403.5DR
Series: 154
015403.5DR Littelfuse Micro Fuses
Image may differ
NCNR (non cancelable / non returnable)
Standard delivery time from the manufacturer is: 8 Weeks
1500 pcs.
SMD-Fuse, 015403.5DR, Littelfuse
Features
  • Easy fuse replacement
  • Wide range of current
  • 260°C reflow capable fuseholder
  • Very fast-acting
Applications
  • Holder for nano fuses
  • For fluctuating temperatures
Version SMD fuse
Design 9.73 x 5.03 mm
Enclosure SMD
Rated current 3.5 A
Tripping characteristics FF
Rated voltage (DC) 125 V
Rated voltage (AC) 125 V
Breaking capacity 50 A
Length 9.73 mm
Width 5.03 mm
Height 3.81 mm