PFR-100MGP | GW Instek
Laboratory power supply, 250 V, outputs: 1 (2 A), 100 W, PFR-100MGP
Order No.: 24K7703
EAN: 4713008671139
MPN:
PFR-100MGP
01FR100M10GT
Series: PFR
PFR-100MGP GW Instek Bench Power Supplies and Loads Image 1
PFR-100MGP GW Instek Bench Power Supplies and Loads Image 2
PFR-100MGP GW Instek Bench Power Supplies and Loads Image 3
Image may differ
NCNR (non cancelable / non returnable)
Available in 10 days: 4 pcs. - if ordered today
1 pcs.
Fanless Multi-Range DC Power Supply, PFR-100MGP, GW Instek
The PFR-100LGP, a small and high-performance programmable D.C. power supply, adopts natural convection design to dissipate heat. The fanless structure allows the user to focus on their experiment and test in a quiet environment. Fanless power supply will not suck in dust and foreign object, therefore, PFR-100MGP has a longer life cycle compared with that of a power supply with fan. The PFR-100MGP is a power supply with a five-fold rated power that allows the user to self-define voltage and current under rated power conditions so as to satisfy them with wider voltage and current operational range. PFR-100MGP, with rated 100W, provides two model: PFR-100MGP maximum output voltage of 250V (at 0.4A) or maximum output current of 2A (at 50V).
Filter Property Value
Output voltage DC 250 V
Output current 2 A
Power 100 W
Number of outputs 1
Width 70 mm
Height 124 mm
Depth 300 mm