PFR-100LGP | GW Instek
Laboratory power supply, 50 V, outputs: 1 (10 A), 100 W, PFR-100LGP
Order No.: 24K7701
EAN: 4713008671788
MPN:
PFR-100LGP
01FR100L30GT
Series: PFR
PFR-100LGP GW Instek Bench Power Supplies and Loads Image 1
PFR-100LGP GW Instek Bench Power Supplies and Loads Image 2
PFR-100LGP GW Instek Bench Power Supplies and Loads Image 3
Image may differ
NCNR (non cancelable / non returnable)
Available in 10 days: 6 pcs. - if ordered today
Total Price:
*incl. VAT plus shipping costs
Subject to prior sale
1 pcs.
Fanless Multi-Range DC Power Supply, PFR-100LGP, GW Instek
The PFR-100LGP, a small and high-performance programmable D.C. power supply, adopts natural convection design to dissipate heat. The fanless structure allows the user to focus on their experiment and test in a quiet environment. Fanless power supply will not suck in dust and foreign object, therefore, PFR-100LGP has a longer life cycle compared with that of a power supply with fan. The PFR-100LGP is a power supply with a five-fold rated power that allows the user to self-define voltage and current under rated power conditions so as to satisfy them with wider voltage and current operational range. PFR-100LGP, with rated 100W, provides two model: PFR-100LGP- maximum output voltage of 50V (at 2A) or maximum output current of 10A (at 10V).
Features
  • Constant Power Output for 5 Times Multi-range(V&I) Operation
  • Natural Convection Cooling Design (Fanless Structure)
  • Preset Memory Function
  • Output ON/OFF Delay Function
  • Adjustable Slew Rate For Voltage and Current
  • Bleeder Circuit Control
  • Support Front and Rear Panel Output
  • Web Server Monitoring and Control
Applications
  • LED Module Test and Reliability Test
  • Charging Test for Battery Cell
  • DC/DC Converter Applications
  • DC Motor Test Applications
  • Solar Module Quality Test
Technical specifications
Filter Property Value
Output voltage DC 50 V
Output current 10 A
Power 100 W
Number of outputs 1
Width 70 mm
Height 124 mm
Depth 300 mm