TLC/0.5A-470M-00 | Fastron
Choke, radial, 47 µH, 500 mA, TLC/0.5A-470M-00
Order No.: 74D3761
EAN: 4099889010787
MPN:
TLC/0.5A-470M-00
Series: TLC/0.5A
TLC/0.5A-470M-00 Fastron Fixed Inductors
Image may differ
NCNR (non cancelable / non returnable)
Standard delivery time from the manufacturer is: On Request
Subject to prior sale
1500 pcs.
Toroid line choke, TLC/0.5A-470M-00, FASTRON
Features
  • Wide inductance range
  • High saturation current
Applications
  • Power supplies
  • Output chokes
  • Control units
  • EMI/RFI- suppression chokes
  • Line-filters
Version toroidal core
Inductance 47 µH
DC current 500 mA
Tolerance ±20 %
DC resistance 170 mΩ
Measuring frequency 1 kHz
Design radial
Width 7 mm