TLC/0.5A-100M-00 | Fastron
Choke, radial, 10 µH, 500 mA, TLC/0.5A-100M-00
Order No.: 74D3760
EAN: 4099889010770
MPN:
TLC/0.5A-100M-00
Series: TLC/0.5A
TLC/0.5A-100M-00 Fastron Fixed Inductors
Image may differ
NCNR (non cancelable / non returnable)
Available in 4 Days: 450 pcs. - if ordered today
Total Price:
Price list
Quantity
Price per unit*
1 pcs.
10 pcs.
100 pcs.
500 pcs.
1000 pcs.
*incl. VAT plus shipping costs
Subject to prior sale
Toroid line choke, TLC/0.5A-100M-00, FASTRON
Features
  • Wide inductance range
  • High saturation current
Applications
  • Power supplies
  • Output chokes
  • Control units
  • EMI/RFI- suppression chokes
  • Line-filters
Technical specifications
Filter Property Value
Product type choke
Version toroidal core
Inductance 10 µH
DC current 500 mA
Tolerance ±20 %
DC resistance 75 mΩ
Measuring frequency 1 kHz
Design radial
Width 6.5 mm